Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
logo VŠCHT
Nacházíte se: VŠCHT Praha - Zahraniční oddělení -  → Studentské výjezdy → Studijní pobyt → Erasmus+ studijní pobyty → Zkušenosti studentů s výjezdy v programu ERASMUS
iduzel: 66261
idvazba: 79745
šablona: stranka
čas: 27.9.2023 06:36:10
verze: 5351
uzivatel:
remoteAPIs:
branch: trunk
Server: 147.33.89.150
Obnovit | RAW
iduzel: 66261
idvazba: 79745
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'international.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/studentske-vyjezdy/studijni-pobyt/erasmus-studijni-pobyty/zkusenosti-studentu-s-vyjezdy'
iduzel: 66261
path: 1/41862/41863/41896/59863/59886/59887/66261
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW

Zkušenosti studentů s výjezdy v programu ERASMUS

Informace o jednotlivých destinacích včetně zkušeností studentů, kteří již byli na zahraničním výjezdu naleznete zde:  erasmus-database.naep.cz

Současně vám zde chceme nabídnout i krátké postřehy a shrnutí, které s nám sdíleli studenti po výjezdu. Máte-li podobné zážitky a chuť se s ostaními o ně podělit, zašlete nám prosím krátký text a foto prostřednictvím tohoto formuláře. Děkujeme předem za spolupráci!

Z informačních schůzek Zahraničního oddělení sdílíme prezentace.

Můžete zde najít i prezentace od studentů, kteří se zůčastnili a představili svůj výjezd. Není to jako naživo, ale třeba vás to také inspiruje.

V klidu se usaďte a začtěte se .... 

Petra Svobodová, Vídeň, Rakousko, BOKU + letní škola v Izraeli  2022/2023

Odvaha! A mít trochu schopnost něco zařídit stačily k tomu, abych strávila půlrok v zahraničí. Kdybych věděla, jak bude tohle období skvělé, asi bych na Erasmus odjela už po prvním roku studia a už by mě nikdo v zahraničních výjezdech nezastavil. Volba Vídně byla strategická, protože jsem nechtěla daleko od ČR a chtěla jsem trénovat němčinu. Na co jsem měla ale neskutečné štěstí byla univerzita, která je ve výuce o dost napřed. Tak rovnocenný a diskuzní přístup učitelů byl nesrovnatelný, úplně jiná forma výuky, než na kterou jsem byla zvyklá. Možná proto jsem do školy doopravdy chodila a nepropařila jsem celý půlrok, jak se o Erasmu říká. Nakonec mě moje studijní nadšení zavedlo i na 2týdenní letní školu do Izraele o jídle budoucnosti. A je pravda, že Izrael byl zážitek o dost silnější, jelikož má kompletně odlišnou kulturu, která nejde popsat v pár řádcích. Ale směs různých náboženství, historický Jeruzalém nebo pokrokový Tel Aviv spolu s pouští a Mrtvým mořem (viz foto) ve mě zanechaly silné vzpomínky. Koho by napadlo, že týden začíná v neděli!? A abych potvrdila svoje slova, že zahraniční výjezdy jsou perfektní, rozhodla jsem na BOKU pokračovat a zpracovat zde svoji diplomovou práci, takže vzhůru na (váš i můj) Erasmus!

 ◳ Erasmus_Petra SvobodovaII (jpg) → (originál)

Karel Pecha, Lisabon, Portugalsko, Nova - Faculty of Technology 2022/2023

Slunce, kafe, dobrodružství
Tak bych popsal můj pobyt v hlavním městě Portugalska. Jet někam na dovolenou a žít tam, jsou dvě rozdílné věci, které ale nezjistíte, dokud se pro to neodhodláte. Portugalsko je specifické svojí jižanskou kulturou, kterou zdobí levné výborné kafe, oceán, míčové hry, surf a noční život. Erasmus dává možnost tohleto poznat a celé si to prožit. Ať už pojedete kamkoliv, je to zkušenost, kterou nejde ničím jiným nahradit. Neskutečně mě to posunulo po lidské stránce. Měl jsem čas se trochu zastavit a zamyslet se, kam chci pokračovat. Kdy jindy, když né teď, když máte relativně nulové závazky ? Nikdy v budoucnu nenajdete 4-5 měsíců volného času, na který vám někdo přispěje. Kariéru/studium doženete, peníze vyděláte, ale čas, tak ten si najdete jen těžko a vždycky bude něco, co vám bude bránit. Seberte se a jeďte - stojí to za to!

 ◳ IMG_7565_Karel Pecha (jpg) → (originál)

Vojtěch Koutník, Porto, Portugalsko, University of Porto 2022/2023

Přemýšlíš, zda-li jet na Eramsus ? Tak zastav a místo toho začni konat, zařizovat, plánovat a překonávat jakékoliv překážky v cestě, neboť se jedná o unikátní životní zkušenost. Odměnou ti budou např. zažití jiného stylu výuky, poznání nových přátel z celého světa, zlepšení jazykových schopností, poznání nové kultury a okouzlujících míst, či pocitu nalezení nového domova. Ve zkratce Eramsus nabízí spoustu možností a je jen na tobě, jak jich využiješ. A pokud si ani po tomto nejsi jistá/ý, vždycky se můžeš stát buddym pro zahraniční studenty přijíždějící na naší univerzitu a zažít si takový malý Erasmus u nás v Praze a přesvědčit se, že to za to fakt stojí!

 ◳ IMG-20221113-WA0002_Vojtech Koutnik (jpg) → (originál)

Vojtěch Bílek, Oulu, Finland, University of Oulu 2022/2023

Erasmus je jediněčná životní příležitost a zkušenost, která Vás posune dál a rozšíří obzory, tím jsem si jist. Na začátku spousta zařízování, ale stojí to za to. Ať už svůj pobyt pojmete jakkoli určitě poznáte spoustu nových lidí, poznáte novou kulturu a získáte velká přátelství.
Oulu a Finsko můžu jen doporučit. Už před příjezdem vám pomůžou vyřídit potřebné dokumenty a i během pobytu vše funguje perfektně a vždy je na koho se obrátit. I úroveň školy je velice dobrá a zahraniční studenti jsou v Oulu vítání a škola je na ně připravená.
Mohl bych dlouze vyprávět o škole, kamarádech, sauně, přírodě, o sobech kolem cest, o husky safari, černý trh s koly a našlo by se toho ješte hodně. Ale mnohem lepší je to všecho zažít na vlastní kůži. Nehledejte stále výmluvy a vyražte!!!

 ◳ IMG-202212_Vojtech Bilek (jpg) → (originál)

Jan Kunc, Germany, Jena, Friedrich Schiller University Jena 2022/2023

Erasmus v Jeně (Německo, spolková země Durynsko) byl pro mě skvělá zkušenost. Samozřejmě tomu předcházelo mnoho zařizování, ale stálo to za to. Vyzkoušel jsem si studium na prestižní německé univerzitě a hlavně jsem poznal spoustu nových kamarádů. Jena je malé, příjemné univerzitní město, které je od Prahy pouze 5 hodin jízdy Flixbusem. Je to velmi multikulturní město, takže přestože jsem byl "jen" v Německu, našel jsem si kamarády z celého světa.

 ◳ Drachenschlucht_Jan Kunc (jpg) → (originál)

Magdalena Škrlová, Norway, Tromsø, The Arctic University of Norway  2021/2022

Strávila jsem jeden nezapomenutelný semestr za severním polárním kruhem v Norsku v Tromsø. Velkou školou bylo nejen samotné studium na zahraniční univerzitě, ale také poznávání tamního života. Jaké je to žít ve tmě během polární noci a nad hlavami pozorovat polární záři? Jaký je to pocit na běžkách dojet až do školy? Nasadit sněžnice, vyrazit do hor a přespat v horské chatě? A co když přijde polární den a slunce nejde nikdy spát? A další mnohé otázky, na které bych bez Erasmu neznala odpověď. Nejlepší na tom je, že jsem vše mohla prožít s přáteli ze všech koutů světa a troufám si říct, že nejen zážitky, ale i tyto lidi si ponesu v životě dál.

 ◳ 4 Tromsø Island (jpg) → (originál)

Kateřina Klausová, Sweden, Stocholm, KTH Royal Institute of Technology  2021/2022

Mému výjezdu do Stockholmu předcházelo spousta zařizování a stresu, ale všechno se vyplatilo a z nabytých zkušeností těžím doteď. To ani nemluvě o nezapomenutelných zážitcích a navázaných přátelstvích. Na Královském institutu technologií byly vedeny předměty interaktivní formou, byl kladen důraz na individuální i praktickou práci. Kromě vysoké úrovně vzdělávání pořádala škola spoustu aktivit, kde bylo možné poznat kulturu Švédska a navázat kontakty s ostatními mezinárodními studenty. Švédsko je krásná země se specifickým počasím a lidskou mentalitou, rozhodně ji doporučuji navštívit všem.

 ◳ švédsko (jpg) → (originál)

Václav Picka, Sweden, Stockholm, KTH Royal Institute of Technology 2021-2022

Popsat tak intenzivní zážitek na pár řádcích asi nepůjde. Byl to nejlepší půlrok mého života. Ta absolutní odlišnost oproti dosavadnímu životu doma v Praze udělala z čehokoli nádherný zážitek - zorientovat se po městě, najít učebnu ve škole, zapsat si předmět, poznávání nových lidí, cestování, učení se jazyků a mnohem víc. Stockholm a celkově Švédsko mi zbořilo veškeré stereotypní představy. Lidé nejsou uzavření a chladní. Každý byl nápomocný, THS (Studentský klub) pro nás neustále vymýšlel aktivity...
Neměnil bych. A pro Vás, kdo váháte -
Jeďte, jeďte kamkoli, budete nadšení!

 ◳ Stokholm (jpg) → (originál)

Ema Mezihoráková, Francie, Compiègne, Escom - School of Organic and Mineral Chemistry 2021/2022

ESCOM je francouzská univerzita zaměřená se na chemii. Nachází se v útulném městečku Compiègne, asi 45 minut vlakem od Paříže. Na Compiègne se mi velmi líbila dokonalá rovnováha mezi klidnou a línou atmosférou malého města a mladistvou radostností typickou pro místa se mnoha studenty. Během svého pobytu jsem měla šanci užívat si návštěv krásných zámků v okolí, opakovaných výletů do Paříže, jízdy na kole v krásné přírodě, výborného jídla a mnoha dalšího. V neposlední řadě jsem také vděčná za možnost poznat jiný přístup ke vzdělávání, který byl oproti mé žkušenosti z Česka  praktičtější a více zaměřený na týmovou práci.  Podílela jsem se například na projektu popularizujícím ochranu životního prostředí.

 ◳ Francie ESCOM (jpg) → (originál)

Adéla Janků, Spain, Valencia, Universitat Politécnica de Valéncia 2021-2022

Jaké si to uděláš, takové to máš“ a o Erasmu to platí dvojnásob. Pro každého je Erasmus o něčem jiném, vždycky z toho ale vzejdou kamarádi a zážitky na celý život. Já jsem se třeba během svých 10 měsíců ve Valencii stihla naučit uvařit valencijskou paellu (tu jedinou pravou), projít se městem v tradičním kroji během svátku las fallas, naučit se tančit salsu a bachatu, procházet se v lednu pod palmami jenom v tričku, povyprávět něco o Česku žákům základních škol a k tomu španělsky představit projekt našeho týmu celé třídě rodilých Španělů lépe než někteří z nich (jejich slova, ne moje). Erasmus vás prostě vytrhne z vašeho každodenního života a vyhodí vás na úplně neznámém místě, kde můžete být kýmkoli a dělat cokoli. A i když teď musím studium o rok prodlužovat, ani v nejmenším toho roku nelituju. Každý den jsem si užila naplno, zažila a viděla jsem věci, o kterých se mi ani nesnilo, a vrátila jsem se jako jiný člověk. A vím, že od teď už navždy bude Valencie mým druhým domovem.

 ◳ valencie (jpg) → (originál)

Linda Stejskalová, Wien, Austria, BOKU Universität für Bodenkultur Wien 2021-2022

Vídeň je velmi mezinárodní a živé město, i letos byla vyhlášena nejlepším městem pro život a můžu potvrdit, že právem. Sice byl Erasmus na začátku plný papírování, ale zahraniční oddělení BOKU (Universität für Bodenkultur Wien) a i ostatní „erasmáci“ jsou ochotní se vším pomoci. Univerzita nabízí kromě velkého počtu anglických a německých kurzů i mnoho jazykových kurzů, tandem learning, exkurze, promítání s diskuzemi, stmelovací aktivity pro studenty, demonstrace nebo například vlastní skupinu na Pride Parade. Celkově je BOKU velice svobodomyslná, zaměřena na udržitelnost a ekologii. Takže pokud se někdo takovýmto tématům chce věnovat, bude se na BOKU a i v samotné Vídni cítit naprosto skvěle.

 ◳ Wien, Rakousko (jpg) → (originál)

Romana Kopecká, Tallinn, Estonia, Tallinn University of Technology (TalTech) 2021-2022

Chcete vědět, jak čas letí? Jeďte na Erasmus! Půl roku či rok v cizí zemi zní jako dlouhá doba, z mé zkušenosti ale pobyt uteče jako voda. Jeden den padáte na ledu v ulicích Tallinnu, a najednou je červen a ležíte na písečné pláži u Baltského moře. Takto se cítím pár měsíců po návratu z Erasmu já. Erasmus byl pět měsíců neskutečné zábavy, zážitků všeho druhu a setkávání se s lidmi z celého světa. Fáze rozhodování, jestli jet na Erasmus nebo ne, byla vyčerpávající, ale rozhodnutí jet určitě stálo za to a já jsem za tuto zkušenost moc vděčná.

 ◳ Tallinn Estonsko (jpg) → (originál)

Miroslava Mecová, Norway, Tromsø, The Arctic University of Norway  2021/2022

Erasmus do Tromsa je láska na celý život, byl to pro mě obrovský osobní přínos. Díky bydlení s partnerem a studenty UiT, Nory – se kterými jsem se ale po týdnu cítila jako s rodinou - jsem měla pocit jako kdybych v Norsku normálně dlouhodobě žila, necítila jsem si ani jako cizinec. Výuka na UiT je perfektní. O Norsku se všeobecně ví, že má kvalitní výuku, mnohem důležitejší je ale přístup profesorů a lidí obecně. Norové jsou laskaví lidé, kteří k Vám vždy mluví osobně, nepotkala jsem snad nikoho, kdo by se na mě neusmál. Tromso jsem si vybrala kvůli lokalitě v polární oblasti. Strmé hory vyrůstající rovnou z fjordů, kam si můžete jít po škole zalyžovat, všudepřítomní sobi, rezervace plná zvláštního ptactva, které potkáte i na vrcholcích hor, velryby, polární zář, polární den… Zima i léto v Tromsu jsou nezapomenutelný zážitek. Lidé tam žijí s láskou a v souladu s přírodou. Nevím co víc si přát.

 ◳ Tromso Mecová (jpg) → (originál)

Helena Hradiská, Norway, Tromsø, The Arctic University of Norway  2021/2022

Tromsø není jen o škole a zlepšení se v angličtině. Norové si cení rovnováhy mezi prací a volným časem, takže se vždy najde dost prostoru pro dobrodružství. A je toho opravdu hodně, co se dá v okolí dělat. Lyžování, prodírání se sněhem a pozorování polární záře v zimě, a na druhou stranu výlety za úžasnými výhledy pod půlnočním sluncem v létě. Jen se musíte vypořádat se sobi na silnicích a přibalit si vitamín D. God tur!

 ◳ Tromso Hradiská (jpg) → (originál)

Natali Risteska, Thailand, Kasetsart University - traineeship 2021-2022

Be adventurous, open-minded, enthusiastic and curious. Ask a lot of questions and don’t be afraid to jump into the unknown. That’s how you learn more about yourself, the qualities and skills you posses and about others. The subject of my traineeship was Gemstones Identification. I was working in a Gemology lab identifying colored gemstones, by using gemological instruments and measuring the optical properties, refractive index, shape, color, inclusions, specific gravity, transparency of the gemstones I was given. My work was independent after my supervisor introduced me and showed me what I was supposed to do during my training. Also, when I needed help, there was a gemology master’s student in the lab and she was helping me whenever I needed some assistance. KU International Office organizes a lot of activities for international exchange students mostly. The accommodation was provided by the international student’s accommodation office at Kasetsart University. On the campus there is a swimming pool, tennis courts, volleyball fields, gym and two football stadiums. Also, a lot of student bars restaurants, coffee shops. Or you can always get outside the campus and use the fast sky train called BTS to get to the center of Bangkok or anywhere you want to go in the city. Would I like to go to another stay abroad? Yes, definitely!

 ◳ Thajsko (jpg) → (originál)

Eliška Podoláková, Antwerp, Belgie, University of Antwerp 2021/2022

Na studijní program erasmus jsem si vybrala University of Antwerp v belgických Antwerpách, které jsou lokalizované u druhého největšího přístavu Evropy. Moje největší výzva na erasmu bylo zlepšení mé angličtiny, což se více než povedlo, protože ačkoli mají belgičani tři oficiální jazyky (nizozemština, francouzština, němčina) ovládají angličtinu na velmi dobré úrovni. Na univerzitě samotné se kladl velký důraz na spolupráci ve skupinách, samostatnou práci a poprvé v životě jsem měla možnost si zkusit zkoušku typu „open book“. I když v Belgii často prší během svého pobytu jsem k přepravě za jakéhokoli počasí využívala výhradně kolo, které se dá zapůjčit v místních půjčovnách za velmi příjemnou studentskou cenu. Za přibližně pět měsíců jsem s kamarády procestovala nejen Belgii (Ostende, Gent, Brusel, Charleroi, Bruggy, …) ale také sousední Nizozemsko (Amsterdam, Delft, Haag, Rotterdam, …), které stojí za to vidět. V neposlední řadě jsem v Belgii potkala spoustu nových lidí, se kterými jsem zažila nespočet skvělých okamžiků a s převážnou většinou jsem v kontaktu dodnes. Erasmus doporučuji naprosto každému, jelikož je to neocenitelná životní zkušenost, která se vám v budoucnu vyplatí!

 ◳ cbe953fb-59e7-420c-bcbd-a791c7eef2e4 (jpg) → (originál)

Aktualizováno: 22.9.2023 13:50, Autor: Lenka Polanská

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum

VŠCHT Praha
na sociálních sítích