Jsme součástí projektu EURAXESS
Na ERASMUS DAYS 2024 jsme pro vás připravili setkání v Uhelně, kde jsme vám představili možnosti výjezdů do zahraničí, jak se přihlásit a co vás čeká, rozhodnete-li se jít do toho. Už víte, že můžete vyjet za studiem, na stáž nebo jen na krátko - program Athens nebo Letní školy. Prezentace máte nasdíleny v předchozí Novince.
Na přednášky jsme navázali druhý den v Respiriu, kde jste se setkali se studenty ze zahraničí, kteří jsou u nás na svém Erasmovém výměnném pobytu, společně s našimi studenty, kteří již byli na studijním výjezdu v zahraničí. Čekalo vás pohoštění a pohodová atmosféra. Kdo chtěl, dozvěděl se podrobnější informace o partnerských Univerzitách, studenti představovali svou domovskou školu a naši studenti vše doplňovali svými jedinečnými zkušenostmi a radami, jak na to! Zahraniční oddělení zdatně sekundovalo odpovídáním na vaše praktické otázky :-)
Úžasní studenti, rady k nezaplacení a lokální dobrůtky připravené našimi Erasmáky bylo výborné kombo k inspiraci, kam vyjet a jak na to!
Těšíme se na příští rok!
Vaše Zahraniční oddělení VŠCHT s úžasnou podporu od ESN UCT Prague. DĚKUJEME!
The deadline for the Azrieli International Postdoctoral Fellowship 2025-26 cohort has been extended. The new deadline to submit applications is January 22, 2025.
Exceptional postdoctoral researchers worldwide from all academic disciplines are encouraged to apply. Candidates must secure an academic sponsor based in Israel before applying.
For more information, including detailed instructions, please see the links below:
Každoroční webinář je určen nynějším i
budoucím doktorandům a jejich školitelům,
kteří se zajímají o výzkumné možnosti
na francouzských univerzitách a vědeckých
pracovištích. Zahraniční pobyt spojený
s výzkumnou praxí a kontakty navázané v
zahraničí přispívají k rozvoji kompetencí
doktorandů důležitých pro úspěšné završení
doktorátu a zvyšují jejich motivaci pokra-
čovat v postdoktorandské akademické
kariéře.
Pro zájemce z českých VŠ se webinář usku-
teční v úterý 26. listopadu od 11 hod.,
odkaz na připojení obdrží pouze registrovaní
zájemci
Francouzský institut v Praze a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) s potěšením oznamují zahájení výměnného mobilitního programu mezi Francií a Českou republikou 2025 pro studenty doktorského studia "Barrande Fellowship Programme".
Program nabízí stipendia na podporu krátkých výzkumných pobytů a studia pod dvojím vedením (cotutelles). Studenti musím být zapsáni buď na české univerzitě (pro mobilitu ve Francii) nebo na francouzské univerzitě (pro mobilitu v České republice).
Všechny vědní obory jsou vítány!
Přihlášky můžete posílat do 26. ledna 2025.
Veškeré informace o programu a procesu podávání žádostí naleznete v Pokynech pro podávání žádostí (jak pro krátkodobé výzkumné pobyty, tak pro studia pod dvojím vedením).
Dne 26. listopadu 2024 pořádáme také dvě online informační schůzky o programu.
Více informací najdete zde: https://forms.gle/Rkgs7tcihUDVfFGr9
Více informací zde: https://www.ifp.cz/fr/bourses-pour-doctorants#/
Erasmus a další výjezdy ve spolurpáci se Zahraničním oddělením:
Erasmus Mundus:
ESN UCT Prague:
Německo – stipendium DAAD
k účasti na letním kurzu
Německá akademická výměnná služba
(DAAD) nabízí studentům od 2. ročníku VŠ
studia stipendia pro absolvování letních 3 až
4týdenních kurzů pořádaných na vysokých
školách v SRN.
Předpokladem pro účast je
znalost německého jazyka minimálně na
úrovni A2. Podobné informace jsou k dispozici
ve vyhledávači na webu DAAD. Seznam
konkrétních kurzů rok 2025 bude včas
zveřejněn na strákách DAAD.
Termín pro podávní přihlášek: 1. prosince
Rádi bychom Vás upozornili na aktuální výzvu k podávání žádostí o stipendium na roční studijní pobyt v Bavorsku s možností prodloužení na max. 3 roky. Stipendium je určeno k financování navazujícího magisterského nebo doktorského studia na bavorské veřejné vysoké škole. Stipendium lze udělit i na roční studijní pobyt v Bavorsku v rámci doktorského studia na české veřejné vysoké škole.
Termín podávání žádostí o stipendia na akademický rok 2025/26 je 1. prosinec 2024.
Bližší informace jsou k dispozici na webových stránkách https://www.btha.cz/cs/stipendia/studium-v-bavorsku.
Zároveň Vás a všechny zájemce zveme na online akci "Za studiem do Bavorska", kde se můžete dozvědět více o studiu v Bavorsku, o našich stipendijních programech a podávání žádostí. Online akce se koná ve středu 9. 10. 2024 v 17 hod. na platformě Zoom. Pozvánky s přístupovým linkem zde: https://www.btha.cz/cs/.
Týdenní intenzivní výukové kurzy na 15 partnerských univerzitách po celé Evropě. Přihlašování se otevírá 2.9.2024!
Pro více informací navštivte webové stránky ATHENS NETWORK a stránky ATHENS week zahraničního oddělení VŠCHT Praha.
Německo, DAAD – stipendia
Green Hydrogen
Německá akademická výměnná služba
(DAAD) nabízí stipendijní pobyty pro
studenty MSP, DSP a postdoktorandy
v oblasti GH2 (Green Hydrogen) v SRN
s nástupem nejdříve od 1. září 2024
a nejpozději do 1. března 2025.
Stipendia jsou určena k financování studijního pobytu
v rámci MSP nebo celého studia MSP.
Žádosti o stipendium se podávají elektronicky přes
portál DAAD.
Podrobné informace jsou k dispozici na webu DAAD.
Termín pro podání přihlášek: 10. dubna
Stipendijní programy na rok 2024:
- stipendia na kurzy němčiny a odborné letní školy v Bavorsku,
- stipendia na kurzy češtiny a odborné letní školy v ČR,
- stipendia na studijní a výzkumné pobyty v ČR,
- stipendia na stáže v ČR.
Více informací viz www.btha.cz v rubrice "Stipendia".
Grantové programy na rok 2024:
- "Bilaterale Sommer-/Winterschulen 2024" - program podpory pro společné letní/zimní školy s účastí studentů z obou zemí (žádost podává bavorská VŠ)
- "Bayerisch-tschechische akademische Projekte 2024" - program podpory česko-bavorských akademických projektů, jako jsou např. konference, workshopy, krátkodobé výzkumné projekty nebo příprava větších mezinárodních projektů (žádost podává bavorská VŠ)
- "Mobilitätsbeihilfen Tschechien 2024" - příspěvky na studijní, přednáškové a vědecké pobyty v Bavorsku, resp. v České republice (žádost podává bavorská VŠ)
Více informací na www.btha.cz v rubrice "Granty".
Vysoká škola chemicko-technologická v Praze (VŠCHT Praha) s potěšením oznamuje úspěšný závěr intenzivního výukového programu pro skupinu 10 vysokoškolských studentů z NIMS University Jaipur. Tento unikátní program, trvající od 25. září do 18. listopadu, spojoval teoretickou výuku v oblasti chemie s praktickými zkušenostmi získanými během dvou týdnů.
Pokročilý vzdělávací program pro studenty z NIMS University Jaipur
Program nabízený VŠCHT Praha byl pečlivě navržen tak, aby poskytl studentům komplexní přehled o různých aspektech chemie, od teorie po praktickou aplikaci. Kurz byl rozdělen do několika segmentů, které zajistily, že studenti získají hluboké pochopení předmětu i praktické dovednosti.
- Bloková výuka: Program započal dvoutýdenní blokovou výukou, zahrnující přibližně 10 kurzů v rozsahu 2 půldnů. Témata zahrnovala surovinové zdroje chemického průmyslu, chemické technologie, navrhování procesů, technickou katalýzu a bezpečnost chemických výrob.
- Typové laboratorní úlohy: Studenti se podíleli na laboratorních úlohách, kde byli rozděleni do pěti skupin a rotující po 1-2 denních úlohách. Bezpečnostní školení bylo poskytnuto hromadně a poté specificky u jednotlivých úloh.
- Projekt: Studenti pracovali na projektech v pěti skupinách po třech, zahrnující laboratorní měření, vyhodnocení, protokol a společnou prezentaci.
Praktická praxe v ORLEN Unipetrol: Intenzivní zkušenost v petrochemickém průmyslu
Závěrečná část programu proběhla ve spolupráci s ORLEN Unipetrol v Litvínově, kde studenti absolvovali dvoutýdenní praxi v petrochemickém provozu. Tento praktický modul poskytl studentům příležitost aplikovat teoretické znalosti získané na VŠCHT v reálném průmyslovém prostředí.
Program praxe v ORLEN Unipetrol zahrnoval:
- Vstupní školení, první pomoc, bezpečnostně požární polygon
- Seznámení se s multiskillingem a cvičnou jednotkou
- Operátorský tréninkový simulátor DCPD
- Práce s destilačními kolonami a cvičná laboratoř
- Exkurze po provozu
Takto rozmanitý a intenzivní program umožnil studentům z NIMS University Jaipur nejen rozšířit své akademické horizonty, ale také získat cenné praktické zkušenosti, které budou klíčové pro jejich budoucí kariéru v oboru chemie.
Tento vzdělávací projekt je příkladem úspěšné mezinárodní spolupráce ve vzdělávání, který posiluje vztahy mezi VŠCHT Praha a NIMS University Jaipur. Očekáváme, že podobné iniciativy budou i nadále rozvíjet a posilovat vědeckou a akademickou spolupráci mezi Českou republikou a Indií.
***
Konference slouží jako centrum pro setkání zástupců univerzit z celého světa za účelem jednání o možných meziuniverzitních spolupracích, a také jako místo vzdělávání se a sdílení zkušeností v oblasti internacionalizace.
Konference se zúčastnilo více jak 6900 účastníků – zástupců univerzit, národních agentur a firem nabízejících podporu a služby v oblasti mezinárodního vzdělávání. Věříme, že naše účast bude mít pozitivní vliv na rozvoj nových strategických partnerství.
Děkujeme za Váš zájem, tato nabídka však již není aktuální.
- Archiv z roku 2024
- Archiv z roku 2023
- Nastavení novinek
Budoucí události
- 21.11.2024 15:30 - 16:30Erasmus letní semestr - předodjezová informační schůzka
- 25.11.2024 16:00 - 18:00CV & motivační dopis
- 26.11.2024 11:00 - 13:00Webinář pro žadatele o stipendium Barrande
- 27.11.2024 10:00 - 11:00Zvaná přednáška "Something has to give - Computation with biological agents“