Jste studentem bakalářského nebo magisterského studia?
Přemýšlíte o výjezdu na stáž do zahraničí?
nebo
Jste studentem doktorského studia?
Máte povinnou stáž v zahraničí?
Stáž si můžete zajistit kompletně bez pomoci zahraničního oddělení, pouze si na děkanátu sjednáte způsob, jak váš výjezd zahrnout do studijního plánu (přerušení studia, rozložení studijních povinností). Takto postupují studenti, kteří mají stáž zajištěnou např. přes IAESTE nebo externí stipendijní programy (základní přehled zde). Poté pouze informují děkanát a zahraniční oddělení o svém výjezdu. Těchto studentů je ale minimum.
Nejčastějším stipendiem, které zárověň můžete získat prostřednitvím našeho zahraničního oddělení, je podpora z programu Erasmus+ (dříve i MOBI). Studenti BSP a MSP si můsí výjezdem plnit své studijní povinnosti (předměty: odborná praxe, zahraniční stáž). Studenti DSP mají zahraniční výjezd povinný a uznání předmětu neřeší.
Jak najít stáž?
Můžete se obrátit na naše partnerské university nebo na jakoukoliv jinou univerzitu/instituci/firmu v Evropě i ve světě, která aplikuje vědu a výzkum v oboru relevantním k vašemu studiu. Pro nabídky stáží doporučujeme sledovat aktuální projekty a spolupráce vašeho ústavu, poptejte své školitele, sledujte novinky webu ZO nebo web erasmusintern.org .
Kdo se může přihlásit o stipendium na výjezd?
- student magisterského/doktorského studia (vyjímečně balakářské studium)
- všechny forma studia
- student musí být zapsán ke studiu po celou dobu výjezdu
- neexistují žádné limity na vaše občanství, jen musíte být studentem akreditovaného studijního programu VŠCHT
- v době výjezdu musíte mít ukončený minimálně první ročník studia (žádost je možné podat dříve)
- studijní průměr do 2,00 (pro studenty MSP, počítá se průměr za celou dobu studia)
Na jak dlouho vycestovat?
Při podání žádosti o stupendium na výjezd do zahraničí, měla by stáž být delší než 2 měsíce. Kratší výjezdy řešíme individuálně a v odůvodněných případech. Maximální délka stáže je 6 měsíců. Delší výjezdy můžeme podpořit prodloužením smlouvy po pospuzení dostupnosti finančních prostředků. Výjezdy mohou být opakované do doby vyčerpání 12 měsíčního limitu v rámci jednoho studijního cyklu.
A co peníze?
Vyplácí pouze v EUR. Je nutné, mít EURový účet. Výše příspěvku se liší od destinace a délky pobytu.
Zvažte finanční nákladnost každé destinace. Pokud máte kofinancování stáže i z jiných zdrojů, potřebujeme vědět výši a zdroj financování. Toto nám uvedete už v přihlašovacím formuláři. Určité zdroje se nesmí kombinovat, potřebujeme to tedy vědět, abychom mohli zvolit nejvhodnější způsob financování.
! Tip pro vás - pokud si žádáte o externí stipendium (DAAD, AKTION, Francouzská stipendia a pod...) a rozhodnutí o přiznání stipendia časově následuje až po termínech, kdy se můžete hlásit o Erasmus+ stipendium, vždy doporučujeme požádat si i o Erasmus+ pro případ, že by vám externí stipendium nevyšlo.
Erasmus Charta studenta
Financováno Evropskou unií. Názory vyjádřené jsou názory autora a neodráží nutně oficiální stanovisko Evropské unie či Evropské výkonné agentury pro vzdělávání a kulturu (EACEA). Evropská unie ani EACEA za vyjádřené názory nenese odpovědnost.